سایت معماری هفت پرتال جامع دانشجویان معماری - کتاب - مقاله - پروژه - نیازمندی های معماری

ساعت کاری شنبه تا چهارشنبه 9-17 و پنجشنبه 9-13

طراحی نمای مدرن و اصول آن

دسته بندی :

نویسنده : معماری هفت

تاریخ درج :

حجم فایل :

طراحی نمای مدرن و اصول آن
طراحی نمای مدرن و اصول آن

نمای مدرن چیست؟
سبک مدرن، سبکی است که معمولا از جدیدترین متریال در نمای ساختمان با استفاده از قواعد و قوانین خاصی استفاده می کند. در طراحی نمای مدرن از زوایا و خطوط عمودی و افقی خاص استفاده می شود. نمای مدرن یکی از محبوب ترین نماهای ساختمانی برای ساختمان های مسکونی به شمار می رود. در طراحی نمای مدرن یک ساختمان باید اصول مختلفی را برای رسیدن به نتیجه مطلوب رعایت کرد. استفاده از مصالح و متریال استاندارد مانند آجر، سنگ و … نورپردازی مناسب، قابلیت اجرای طرح و … بخشی از قوانین مربوط به طراحی نمای ساختمان می باشد.طراحی نمای استاندارد یک ساختمان علاوه بر زیبا سازی ساختمان به بالا رفتن عمر مفید آن نیز کمک می کند. از این رو امروزه به بحث طراحی ساختمان از جمله طراحی نمای آن اهمیت زیادی داده شده و از طراحی نمای مدرن بهره گرفته می شود.

ویژگی های نما مدرن
    سادگی، عملکردی بودن و کارایی
    حدف جزئیات و تزئینات اضافی و دوری از تجملاتی بودن
    طراحی نما با استفاده از مصالح متنوع جدید و سنتی و ترکیب آنها، مصالحی مانند کامپوزیت، آجر، سنگ، چوب، بتن، پانچ متال، شیشه و …
    بهره بردن از آخرین تکنولوژی روز در طراحی مصالح و روش های اجرا و ساخت
    اقتصادی بودن و تناسب با بودجه ی کارفرما

اصول طراحی نمای مدرن
نمای ساختمان می تواند با یک حجم ساده تعریف شود. در معماری مدرن، عموم نماها به سمت سادگی پیش رفته و طرفداران بسیاری نیز دارند. احجام ساده و یکپارچه، پنجره های عموما یکپارچه و استفاده از متریال های محدود، خصوصیات بارز معماری مدرن هستند.
می توان از ترکیب دو یا چند حجم نیز در طراحی نما استفاده کرد. این ایده خصوصا در رابطه با ساختمان هایی کاربرد دارد که دارای شکست و اختلاف در چند سطح می باشند. اختلاف رنگ و جنس در طراحی احجام می تواند کنتراست مناسبی در نما به وجود بیاورد.
اگر طرفدار سادگی بیش از حد نیستید و همزمان به سبک مدرن نیز علاقه دارید، می توانید از چند متریال در طراحی استفاده کنید. حفظ یکپارچگی احجام و عدم به کار بردن جزییات بیش از حد از نکاتی است که همچنان باید به خاطر داشته باشید.
استفاده از صفحات پیوسته در نما که قسمت های مختلف را در قاب های تعریف شده قرار می دهند، ایده دیگری است که می تواند بسیار جذاب باشد.
ایجاد فضای سبز در امتداد خطوط نما از دیگر طرح هایی است که اخیرا به کار برده می شود. با استفاده از فضای سبز، علاوه بر کمک به تصفیه هوای شهر می توانید از فضای مطبوع پشت پنجره یا داخل تراس لذت ببرید.
سعی کنید تا جایی که امکان دارد، پنجره ها را بزرگ در نظر بگیرید. پنجره های بزرگ و کشیده از خصوصیات معماری مدرن به شمار می آیند؛ پس اگر یک ساختمان با نمای مدرن می خواهید، بهتر است پنجره های بزرگ داشته باشید.
در سبک مدرن، الزامی جهت هم اندازه یا هم شکل بودن پنجره ها وجود ندارد و حتی اگر کمی آزادانه تر فکر کنید، لزومی نخواهد داشت که همه پنجره ها در یک راستا قرار گیرند. این بدین معنی است که شما مجبور نخواهید بود همه پنجره ها را در یک چارچوب خاص تعریف کنید.
یک نمای مدرن معمولا حاصل ترکیب دو یا چند مکعب است. اگر می خواهید چنین طرحی را در نما به کار ببرید، بهتر است ساختمان را در قالب یک حجم یکپارچه از کنار هم قرار گرفتن چند مکعب تصور کنید و ترکیب آن ها را به بهترین نحو در نظر بگیرید. مکعب های در نظر گرفته شده با توجه به فضایی که در بر می گیرند، می توانند بسته یا باز باشند.
استفاده از شکاف و ایجاد هر گونه تغییر شکل در نما، می تواند ظاهر ساده یک ساختمان را به یک طرح متفاوت تبدیل کند. نکته ای که باید در نظر بگیرید این است که این شکاف را در کدام قسمت نما اجرا کنید تا تاثیر بیشتری ایجاد کند.
استفاده از طرح های دیگر در تشکیل شکل هندسی نما نیز می تواند با طراحی متناسب بسیار زیبا باشد. اگر می خواهید نمای متفاوتی برای ساختمان خود طراحی کنید، می توانید خطوط را از حالت عمود بر یکدیگر خارج کرده و فرم های دیگری به وجود آورید. این گونه نماها معمولا با توجه به شکل معمول ساختمان های اطراف تمایز خاصی را به نمایش می گذارند.
به بیان یکی از خصوصیات بارز معماری مدرن را به زبان ساده، می توان از دو واژه صفحه و شیشه استفاده کرد. این دو کلمه را می توان اقتباسی دانست از معماری فوق العاده زیبای میس وندروهه، معمار پیشروی سبک مدرن که تعریف کننده بسیاری از اصول این معماری بود. در معماری مدرن، شیشه ها و صفحه ها حرف اول را می زنند. با در نظر گرفتن این دو فاکتور، می توانید یک قدم به طراحی نمای مدرن مورد نظر خود نزدیک شوید.
بالکن های ساختمان می توانند به صورت باکس های بیرون زده از نما طراحی شوند. این ایده به خودی خود می تواند در عین عملکرد، طرح نما را تعریف کند. یک بالکن پیش آمده از سطح ساده و یکدست نما ساده ترین شکل طراحی است که از طریق الحاق احجام به سطح ساختمان ایجاد می شود.
احجام به کار رفته در طراحی نما، می توانند با کمی چرخش به سمت داخل یا بیرون، فرم خاص تری به نما ببخشند.
اگر به تنوع و تفاوت علاقه دارید، فرو رفتگی و پیش آمدگی احجام از دیگر ایده های قابل اجرا برای تشکیل فرم منحصر به فرد هستند که می توانید به کار ببرید.
نماهای کرکره ای به تازگی جای خود را در بین انواع طرح های معاصر باز کرده اند. در این دسته از نماها، معمولا قسمتی از نما توسط کرکره های پیوسته پوشیده می شود. این طرح بیشتر در قسمت هایی از نما اجرا می شود که دارای پنجره و یا تراس نباشند تا دید محیط به فضای بیرون مسدود نشود.
در صورتی که کرکره ها روی سطح پنجره اجرا شوند، باید قطر و فاصله کرکره ها به درستی در نظر گرفته شود تا چشم انداز را از بین نبرند.
متریال های مورد استفاده در طرح های مدرن، عموما بتن، سنگ، چوب، فلز و شیشه هستند. متریال های دیگر را نیز می توان در طراحی نما به سبک مدرن به کار برد. به هر حال این نکته را نباید فراموش کرد که ترکیب متریال های منتخب است که در طراحی اهمیت دارد.
نورپردازی نما از دیگر نکاتی است که باید حتما در طراحی مد نظر قرار گیرد. اگر می خواهید ساختمان شما در شب نیز به اندازه روز جلوه داشته باشد و یا حتی زیباتر نیز به نظر برسد، باید در نورپردازی سطوح دقت بسیاری داشته باشید. میزان، تم و جهت تابش نور بر تصویری که ساختمان در شب به خود می گیرد، تاثیر بسیار دارد.
یکی از نکات بسیار مهم در طراحی نما این است که بدانید در چه چارچوبی عمل می کنید و تا حد ممکن از آن خارج نشوید. اگر یک نمای مدرن می خواهید، پس یک طرح مدرن را به کار ببرید و بین سبک های دیگر سردرگم نشوید. اصول سبک های دیگر را وارد طرح خود نکنید و اگر تمایل به تلفیق سبک مدرن با سبک دیگری دارید، آگاهانه به این ترکیب بپردازید. در طراحی نما همیشه این نکته را مد نظر داشته باشید که همه طبقات ساختمان را به صورت واحد و در قالب یک فرم مد نظر بگیرید و طرح مورد نظر را به قسمت های مختلف نشکنید. یکپارچگی از مهم ترین اصول طراحی نماهای مدرن به شمار می رود.
این که چه متریال هایی را برای طراحی نما در نظر دارید، چندان مهم نیست. چیزی که اهمیت دارد این است که بتوانید تناسب خوبی بین متریال های به کار رفته در طراحی ایجاد کنید. گاهی در برخی نماهای شهر با وجود استفاده از بهترین متریال های موجود، طرح اجرا شده موفق به نظر نمی رسد. این موضوع بیشتر ناشی از عدم توجه به تناسبات بصری است. بهترین متریال ها و زیباترین رنگ ها الزاما نمای خوبی نخواهند ساخت، مگر این که در نحوه ترکیب و طراحی آن ها دقت کافی به خرج داده شود. بنابراین، در صورت امکان بهتر است در صورت اقدام جهت طراحی نما نظر یک کارشناس را جویا شوید و اگر خودتان به دنبال یک طرح مناسب هستید، نمونه های معاصر را زیر نظر داشته باشید و نقاط قوت و ضعف هر یک را شناسایی کنید تا به یک طرح ایده آل دست یابید.

مراحل اجرای نمای مدرن
بعد از طراحی نمای مدرن، مهمترین عامل در زیبایی و شاخص شدن نمای ساختمان مدرن شما، کمک گرفتن از مجریان با سابقه است، چرا که هر چقدر هم طراحی نمای مدرن ساختمان زیبا و تاثیرگذار باشد، ولی از اجرای مناسب و تمیزی برخوردار نباشد نمی‌تواند مخاطب را جذب کند و ارزش ساختمان را بالاتر ببرد.
از این رو در این بخش به برخی از مراحل اجرای نمای مدرن می‌پردازیم، همانطور که پیشتر نیز ذکر شد، در طراحی و اجرای نمای مدرن می‌توان از انواع متریال‌ها به صورت ترکیبی و یا تک متریالی استفاده کرد.
از این رو مراحل اجرای نمای مدرن می‌تواند به دو بخش اصلی تقسیم‌بندی شود.
اجرای نمای مدرن به روش ملاتی:
در این روش از اجرای نمای مدرن از ملات ماسه و سیمان برای اتصال متریال به سازه‌ی اصلی ساختمان استفاده می‌شود، اجرای نمای مدرن به روش ملاتی از گذشته تاکنون مورد استقبال بسیاری از کارفرمایان بوده است و از این روش می‌توان در نصب بسیاری از متریال‌ها همچون سنگ، سیمان، آجر، سرامیک و … استفاده کرد.
از معایب اجرای نمای مدرن به روش ملاتی می‌توان به سرعت اجرای پایین و هزینه پرتی مصالح بالای آن اشاره کرد.
اجرای نمای مدرن به روش خشک:
از جمله روش‌های بروز در اجرای نمای ساختمان‌ها می‌توان به اجرای نمای مدرن به روش خشک اشاره کرد، در این روش از اجرای نمای مدرن از هیچگونه ملاتی استفاده نمی‌شود و نحوه‌ی اتصال متریال‌ها به سازه به صورت مکانیکی انجام می‌شود.
از جمله مزایای اجرای نمای مدرن به روش خشک می‌توان به سرعت اجرایی بالا و هزینه پرتی مصالح کم آن اشاره کرد، به عبارتی معایب مراحل اجرای نمای مدرن به روش ملاتی در این روش از بین رفته است.
بسیاری از مصالح ساختمانی می توانند به روش خشک در نمای مدرن نصب شوند، که از جمله این مصالح می‌توان به کامپوزیت، آجر، شیشه، سنگ، سرامیک، فلز و … اشاره کرد.

مزایای نمای مدرن ساده
نمای ساختمان ساده ای مانند نمای مدرن مزایای بسیار زیادی دارد. با آگاهی از این مزایا، کارفرمایان و صاحبان ملک با اطمینان بیشتری می توانند، طراحی نمای مدرن خود را به شرکت‌ها بسپارند، از جمله مزایای نمای مدرن عبارتند از:
    تنوع در انتخاب متریال
    نمایی به روز و زیبا
    مقرون به صرفه
    امکان استفاده از طرح‌های خلاقانه
    قابلیت اجرا در انواع کاربری‌ها (مسکونی، تجاری، اداری، ویلایی و …)
    امکان استفاده از آخرین تکنواوژی‌های بروز در صنعت معماری

جهت برخورداری از نمایی مدرن و مطابق با خواسته شما

*** با ما تماس بگیرید 09122257213 ***

_______________________________________________________

       

       

نظرات کاربران

عبارت امنیتی
0