سایت معماری هفت پرتال جامع دانشجویان معماری - کتاب - مقاله - پروژه - نیازمندی های معماری

ساعت کاری شنبه تا چهارشنبه 9-17 و پنجشنبه 9-13

دکوراسیون سبک آرت نوو

دسته بندی :

نویسنده : معماری هفت

تاریخ درج :

حجم فایل :

دکوراسیون سبک آرت نوو
دکوراسیون سبک آرت نوو

دکوراسیون سبک آرت نوو
آرت نوو یک سبک جذاب و کلاسیک در طراحی دکوراسیون داخلی است که برپایه خطوط منحنی و در امتداد هم تعریف شده است. طراحان دکوراسیون معتقدند این خطوط منحنی باعث ایجاد یک نوع هماهنگی حرکتی در فضا می شود. معمولاً از این خطوط در مبلمان، طراحی سطوح و گچ بری ها زیاد استفاده می شود. در اصول طراحی دکوراسیون کلاسیک به سبک آرت نوو معمولاً سطوح فلزی آن‌چنان صاف و صیقلی به نمایش گذاشته می‌شوند که به محیط نمایی ویژه می بخشند. علاوه بر این از این نوع سبک در خطوط طراحی پارچه ها برای پرده و حتی تابلو استفاده می شود.

تاریخچه دکوراسیون داخلی سبک آرت نوو
سبک دکوراسیون داخلی کلاسیک آرت نوو در معماری واکنشی به هنرهای آکادمیک در قرن نوزدهم بود. در ابتدای ماجرا از این نوع سبک که بر بیشتر بر مبنای استفاده از خطوط منحنی و صیقل داده شده است، بیشتر در طراحی مبلمان استفاده می‌شد. طراحی مبلمان به سبک دکوراسیون آرت نوو در قرن نوزدهم کاملاً مشهود بود. معمولاً در آن زمان از طرح هایی چون شاخه های پر پیچ و تاب گیاهان و فرم های منحنی شکل در طراحی دسته های مبلمان و حتی پارچه آن ها استفاده می‌شد. در این میان نباید استفاده از رنگ‌ها را در این سبک نادیده گرفت.
رنگ آمیزی مبلمان معمولاً شفافیت خاصی داشت و کاملاً خیره کننده بود. در ابتدای استفاده از سبک آرت نوو در طراحی دکوراسیون و مبلمان محدودیت‌های زیادی وجود داشت. تاکید زیاد بر استفاده از رنگ های چوبی و پیچ و تاب‌ های بسیار زیاد بود. اما به تدریج طراحی دکوراسیون به سبک آرت نوو تغییرات چشمگیری کرد. فرم های ساده‌ تری با حفظ خطوط منحنی برای طراحی مبل ها ایجاد شد.
تفکری که در دکوراسیون داخلی به سبک آرت نوو وجود دارد، استفاده بیش از حد از عناصر طبیعی در طراحی است چیزی شبیه سبک معماری روستیک. اما می توان مرکز اصلی شکل‌ گیری سبک طراحی و دکوراسیون آرت نوو را کشوری چون پاریس اعلام کرد. گرچه در کشورهای دیگری چون آلمان و اتریش نیز در قرن نوزدهم میلادی چنین سبکی شکل گرفته و مورد علاقه افراد زیادی قرار گرفته بود . نوو ترجمه کلمه نیو آرت در زبان انگلیسی است که ترجمه آن هنر جدید خوانده می شود. از این نوع سبک هنری در کشور های مختلف با نام‌ها و ترجمه های متفاوت یاد می شود.

ویژگیهای سبک آرت نوو در معماری داخلی
    در سبک معماری آرت نوو استفاده از عناصر چوبی بسیار دیده می شود. از چوب به عنوان کفپوش، پوشش سقف، اطراف پنجره ها، درها و همچنین مبلمان استفاده می شود. حتی می توان از قاب ها و پایه های چوبی برای روشنایی ها و چراغ های ایستاده استفاده کرد.
    در هنگام انتخاب جزئیات و تجهیزات برای دکوراسیون خانه به سبک آرت نوو باید دقت کنید که از خطوط نرم و صاف و بدون تقارن استفاده کنید. خطوط در سبک آرت نوو بسیار متعادل هستند و مانند نقش و نگارهای گل ها به آرامی در یکدیگر جریان می یابند.
    در طراحی داخلی به سبک آرت نوو استفاده از طبیعت و نقش و نگارهای وابسته به آن و همچنین خطوط بدن حیوانات اهمیت بسیار زیادی دارد.
    استفاده از المان های شیشه ای امری ضروری است. می توانید پنجره ها را با شیشه های شکسته و یا نقاشی روی شیشه تزئین کنید. همچنین می توانید از شیشه های رنگی برای سقف، در، پارتیشن و حباب لامپ ها استفاده کنید. اتاق هایی که در آن نقش و نگار گل ها دیده می شود احساس راحتی و آرامش بیشتری با خود به همراه دارند که تجلی دکوراسیون سنتی ایرانی هستند.
    برخلاف شیشه ها که در این سبک عناصر اصلی هستند استفاده از فلزات بیشتر برای تزئینات و به عنوان ماده ای افزودنی رواج دارد. برای هماهنگی بیشتر در هنگام استفاده از عناصر فلزی بهتر است در شکل گل و گیاه و با پیچ و قوس مورد استفاده قرار بگیرند.
    در سبک آرت نوو از پارچه ها تنها برای اهداف کاربردی مانند پرده، روکش و کوسن در محیط استفاده می شود.
    پنجره ها اجزای بسیار مهمی در محیط هستند. آنها اغلب قوس دارند و بزرگ هستند و می توانید آنها را با کاشی های شکسته و یا نقش و نگارهای گل تزئین کنید.
    تصاویر پس زمینه در سبک آرت نوو چاپ های عجیب و غریب گل ها را دارند و می توان از آنها برای روکش دیوارها و یا سقف ها استفاده کرد.
    درهای ورودی اغلب با شیشه های رنگی کوچک در طرفین و درامتداد قوس بالای در پوشانده می شوند و در حالت ایده آل در دولنگه برای ورودی در نظر گرفته می شود.
    در سبک Art nouveau از طیف های رنگی آرام و نرم استفاده می شود. پالت رنگی آن شامل رنگ های کرمی، شنی، مرواریدی، خامه ای و رنگ هلو است. رنگ های ملایمی که زرق و برق ندارند، نرمی خطوط را منتقل کرده و فضای اتاق را بزرگتر و بازتر نشان می دهند. هر چه طیف های انتخابیتان روشن تر و نرم تر باشند به سبک آرت نوو نزدیک تر می شوید. رنگ های زرد و قرمز و ارغوانی می توانند در فضای خنثای آرت نوو کمی جنب و جوش اضافه کنند.
    پرده های آرت نوو معمولا بلندتر از لبه های پنجره ها دوخته می شوند. در هنگام انتخاب آنها باید دقت کنید که از پارچه های طبیعی و هماهنگ با محیط برای آنها استفاده کنید.
    در سبک آرت نوو اغلب فضاها پلان باز دارند و مناطق مختلف با پارتیشن ها و فرش ها از همدیگر جدا می شوند. همچنین لوسترها و چراغ ها به تقسیم بندی فضاهایی با چیدمان آرت نوو کمک می کنند.
    مبلمان نیز باید کاملا کاربردی و مطابق سبک آرت نوو انتخاب شوند. متریال مبل ها اغلب چوب و شیشه است و اغلب فرمی نا متعارف و عجیب و غریب دارند. مبلمان راحتی نیز می توانند در این فضاها مورد استفاده قرار بگیرند.
    در نورپردازی به سبک آرت نوو از روشنایی های کاربردی و تزئینی در کنارهم استفاده می شود. یعنی لامپ های کف، دیواری و همینطور نورهای نقطه ای برای روشن کردن محیط در کنار هم قرار می گیرند و لوسترهای ساخته شده از چوب، چینی و شیشه های نازک و عناصر فلزی برای تزئین محیط استفاده می شوند.
    در سبک آرت نووی کلاسیک و شیک اغلب دیوارها بدون بافت هستند و از رنگ های ملایم استفاده می شود. اگر انتخابتان طیف رنگ های خاکستری بود برای جلوگیری از تیرگی محیط می توانید از نقش و نگار گل ها استفاده کنید. استفاده از پنل های چوبی با رنگ های روشن برای دیوارها نیز در این سبک متداول است.

عناصر طراحی داخلی آرت نوو
طراحی مبلمان در دکوراسیون به سبک آرت نوو
طراحی مبلمان در این دکوراسیون داخلی سبک آرت نوو کمی متفاوت است. در ابتدای ماجرا و اجرای این سبک بر روی مبلمان، تنها از مبلمان چوبی استفاده می شد. مبلمان چوبی با تزیینات گل و پنجره های ویترای تزیین شده بودند. اکثر دسته ها و پشت صندلی ها اغلب به شکل های منحنی بودند. صندلی ها پشتی بلندی داشتند. در حالی که میز ها برعکس کوتاه بودند و با رویه شیشه های رنگی تزیین می شدند.
معمولاً از مبلمان چوبی لاکی برای اتاق غذاخوری استفاده می شد. در حال حاضر مبلمان مشخصه این سبک در فروشگاه های عتیقه فروشی زیاد به چشم می‌خورد. معمولاً این مبلمان حالا دیگر قابل استفاده نیستند و معمولاً به طور عمده به فروش نمی‌رسند. سرویس مبلمان طراحی شده در دکوراسیون به سبک آرت نوو کمی گران قیمت بود. البته بهتر است بگوییم این مبلمان بسیار گران قیمت هستند.
دلیل این گرانی هم مشخص است: تاکید بر استفاده از چوب طبیعی در طراحی این مبلمان. بنابراین هزینه ساخت مبلمان بسیار بالا می رود. برخی طراحی های فلزی عجیب و غریب هم بر روی مبلمان انجام می شود. بوفه های سنگین و کمد و کشو ها با اشکال پیچیده قوس دار از جمله ویژگی های طراحی دکوراسیون به سبک آرت نوع است. معمولاً کمد ها کشو ها و قفسه های بسیار زیادی دارند.
برخی از آن ها با شیشه های نقاشی شده و رنگ آمیزی شده تزئین شده‌اند. ساعت های عتیقه که در داخل کمد ها و بوفه ها جایگذاری شده، آینه های منحنی و مجسمه های تزیینی از دیگر مشخصه‌های طراحی مبلمان در دکوراسیون به سبک آرت نوو هستند.در بخشی از دکوراسیون داخلی در کنار این مبلمان مجسمه های قدیمی و پرده های گران قیمت قرار می گیرند. این نوع طراحی دکوراسیون علاوه بر هزینه زیاد، بسیار تجملی و چشمگیر است.
رنگ‌ ها و دیوارها و کف در معماری به سبک آرت نوو
اگر بخواهیم نگاهی کلی به ترکیب طراحی دکوراسیون داخلی کلاسیک به سبک آرت نوو بیندازیم، باید ابتدا به طرح ها و رنگ ها پرداخت. معمولا در طراحی دکوراسیون داخلی کلاسیک به این سبک، برای کف از پارکت استفاده می شود. پارکت ها باید کاملاً لکه گیری شده و لاک زده باشند. رنگ ها ترکیب خاصی دارند. طرح های رنگی کاملاً مبهم و خاموش به نظر می رسند. این نوع ترکیب به ترکیب گیاه سبز معروف است. رنگهای خردلی و سبز زیتونی و قهوه ای در این نوع سبک دکوراسیون زیاد دیده می شوند. با این حال نمی‌توان استفاده از رنگ هایی چون یاسی، بنفش و آبی را نادیده گرفت. دیوارها را معمولاً سفید رنگ آمیزی می کنند.
گل هایی با طرح خشخاش، نیلوفر آبی و گل مینا
در دکوراسیون داخلی سبک آرت نوو معمولا از کاغذ دیواری زیاد استفاده می شود. طرح کاغذ دیواری ها گل های بسیار ساده و سبک هستند. گل هایی با طرح خشخاش، نیلوفر آبی و گل مینا در طرح ها بسیار زیاد دیده می شوند. طرح‌ها شامل شاخه‌ها، ساقه، برگ و حتی درخت انار و پرهای طاووس است. گاهی پرندگان و سنجاقک نیز در طرح های کاغذ دیواری ها دیده می شوند.
اگر از کاشی کاری در طراحی دکوراسیون داخلی استفاده شود، معمولاً رنگ آن رنگ های نمادین و یا رنگ سفید و طیف های مختلف آن است. همچنین در این نوع طراحی از تکنیکی به نام آستر برای برجسته ساختن برخی طرح ها در سطوح استفاده می شود. دستگیره های در معمولاً به صورت اتصالات سبک و دست ساز هستند. برای نورپردازی از لامپ های تیفانی استفاده می شود.
از رنگین کمان شیشه‌ ای چتری شکل و مشبک که معمولاً پایه اتصال آنها برنز و فلز است در نورپردازی استفاده می شود. این نوع طراحی برای نور پردازی در عین حال هزینه بسیار زیادی هم دارد. معمولاً برای شومینه از هود های چدنی با انحنا های برجسته و طرح گل و یا کاشی هایی با رنگ های تعریف شده استفاده می شود. استفاده از زیورآلات نقره و اشیا شیشه ای در تزیینات این نوع طراحی دکوراسیون بسیار مهم هستند. استفاده از قاب های نقره‌ای و جعبه جواهرات به سبک مکینتاش یکی از عناصر اصلی طراحی در دکوراسیون داخلی به این سبک است. طرح طاووس یکی از طرح های برجسته و بارز در سبک هنری آرت نوو است.

کاربردهای دکوراسیون آرت نوو
در طراحی بسیاری از فضا های داخلی از دکوراسیون به سبک آرت نوو استفاده می شود. این نوع سبک دکوراسیون بسیار با اصالت است. اما در عین حال بسیاری معتقدند که جادوی خاصی دارد. استفاده از رنگ های زیبای پاستلی در داخل سالن ها، از ویژگی اصلی فضاهای غیر مسکونی طراحی شده به سبک آرت نوو است. معمولاً هنرمندان و صنعتگران از این نوع سبک طراحی دکوراسیون داخلی برای فضای داخل کتاب فروشی‌ ها و برخی از فضاهای داخلی فروشگاه ها استفاده می کنند.
برای انتخاب این سبک طراحی بیشتر به خلق و خوی مخاطب توجه می‌ شود. معمولاً در فروشگاه های فروش لباس برای اینکه با یک ترفند مشتری جذب فروشگاه شود از این نوع سبک دکوراسیون و طراحی داخلی زیاد استفاده می شود. برخی هتل های منحصر به فرد نیز برای جذب بازدیدکنندگان از سبک طراحی دکوراسیون آرت نوع استفاده می کنند. این نوع سبک دکوراسیون داخلی هزینه زیادی به همراه دارد. اما قطعاً بازدهی و جذب مسافران سود بیشتری نصیب هتلداران می کند. بسیاری از مسافران عاشق فضاهای هنری و عاشقانه و رمانتیک هستند. چیزی که در طراحی دکوراسیون داخلی به سبک آرت نوو شاهد آن هستیم.

مخالفان هنر نوو
سبک هنری آرت نوو مانند اکثر سبک های هنری و معماری از همان ابتدا مخالفانی هم داشت. مخالفان این سبک هنری معتقد بودند بهترین و ایده آل ترین سبک برای طراحی دکوراسیون داخلی دوری از تزیینات اضافی است. برخی از مخالفان تجملات زیاد در این سبک را نمی پسندیدند. این ها معتقد بودند برای طراحی دکوراسیون داخلی به سبک آرت نوو نیاز به هزینه زیادی است. بنابراین مورد استقبال خیلی از افراد قرار نخواهد گرفت و بسیاری به سمت آن نمی‌روند.
البته این نقد کمی وارد بود. با این حال این سبک هنری با گذشت زمان ظاهر مدرن تری به خود گرفت و میزان تجملات و تزئینات در آن کمی کمتر شد. استقبال از اجرای مدرن سبک دکوراسیون داخلی آرت نوو با حرکت به سوی سادگی بیشتر شد. سبک آرت نوو بینش متفاوتی را در معماری اروپایی ایجاد کرد. بینشی که الهام گرفته از گذشته و توجه به آینده و تکنولوژی بود. بنابراین آن را یک سبک در مجموعه معماری مدرن تلقی کردند. برخی معتقدند از تزیینات به افراط در این سبک استفاده شده است. مصالح مدرن چون آهن و فولاد و بتن در طراحی به سبک دکوراسیون آرت نوو بسیار استفاده می شود. از همین رو اجرای جنین سبک هنری برای طراحی دکوراسیون داخلی هزینه نسبتا بالایی دارد.

نظرات کاربران

عبارت امنیتی
0