پرتال جامع رشته معماری

نام محصول : کتاب معماری - کتاب جزئیات ارتقادهنده معماری

امتیاز:
وضعیت: موجود
کالا موجود است و می توانید به قیمت درج شده خرید نمایید
فروشگاه: آرک شاپ
قیمت: 250,000 ریال
همکار: جهت مشاهده قیمت همکاری ابتدا باید تقاضای همکاری دهید
نوع ارسال:
هزینه ارسال: 0


رشته معماری کتاب معماری معرفی کتاب معماری کتاب جزئیات ارتقادهنده معماری مولف: دکترمحمود گلابچی- احسان سروش نیا نوبت چاپ: اول تاریخ انتشار: 1391 ناشر: مؤسسه انتشارات دانشگاه تهران تعداد صفحات:450

  نام محصول : کتاب معماری - کتاب جزئیات ارتقادهنده معماری

  مولف: دکترمحمود گلابچی- احسان سروش نیا
  نوبت چاپ: اول
  تاریخ انتشار: 1391
  ناشر: مؤسسه انتشارات دانشگاه تهران
  تعداد صفحات:450

  .....

  ..کتاب جزئیات، ارتقا دهنده معماری از دریچهای جدید به جزییات معماری می نگرد. از منظری که معماری، سازه، تأسیسات و حتی روند ساخت را به منزله یک پیکر واحد برشمرده و با چنین دیدگاهی به کنکاش و تأمل در جزییات معماری برای تحقق اهداف گوناگون آن از نظر عملکرد، زیبایی، کیفیت و دوام می‎پردازد. رهاورد چنین دیدگاهی میتواند ارتقای کیفی فضای معماری باشد.
  ممکن است این گونه تصور شود که محتوای کتاب جزئیات، ارتقا دهنده معماری به طراحی آنچه که اصطلاحاً عناصر و اجزای ساختمان نامیده می شود اختصاص دارد، در صورتی که کانون توجه کتاب، ارائه جزییات ساختمان های مدرن و پیشرفته (های-تک) در راستای تحقق اهداف فوق و شکل‎گیری معماری زیبا، بادوام، اقتصادی و با کیفیتی مطلوب ‎است. جزییات بدیع و خلاقانه ای که نشان از توجه و اندیشه والای معمار و همکاری نزدیک او با دیگر اعضای گروه ساختمان دارد و در بیرون از این چارچوب، امکان تحقق ندارد.
  به گزارش شاسا آنچه در نگارش کتاب جزئیات، ارتقا دهنده معماری مورد نظر بوده است نوعی بازنگری در نگرش به جزییات معماری است، به گونه ای که بتوان دریچهای یافت که روشنای ارتقای معماری از پس آن نمایان باشد و از رهگذر آن، معماران بتوانند هم راه ارتقاء معماری را بازشناسند و هم از بند نیازهای کاذب رهایی یابند.
  فصل نخست کتاب، گذری اجمالی بر روال طراحی جزییات در طرح معماری داشته و نوعی دسته بندی کلی از انواع جزییات و حوزههای نفوذ آن ها ارائه می دهد. فصل دوم کتاب که گسترده ترین فصل کتاب است به کاربرد فلزات (به ویژه فولاد و مقاطع فولادی) در ارتقاء معماری می پردازد. انواع گوناگون و متداول سیستم های سازه ای و بهره گیری معمارانه از آنها و فرصت ها و مشکلاتی که معمار در این روند با آنها مواجه می شود، موضوع اصلی این فصل خواهد بود.
  فصل سوم، به بحث سازه های کششی (کابلی، چادری و هوای فشرده) اختصاص دارد که به دلیل نمایان بودن، که از ویژگیهای اصلی سیستم سازهای و اتصالات این گونه ساختارهاست (و اثر مستقیم بر کیفیت معماری فضا دارد)، نیازمند توجهی ویژه است. با گذر از فصل سوم، در فصل چهارم، یکی از پرکاربردترین مصالح ساختمانی یعنی بتن مورد توجه قرار می گیرد که به سبب گوناگونی روش های ساخت، فرصت های بسیاری را فراروی معماران برای ارتقاء کیفی طرحهای آنها ترسیم می کند. افزون بر روش ها و نمونه های برجسته بهره گیری از بتن، در این فصل، به اختصار انواع بتن و بتن های نسل جدید نیز معرفی شده‎اند .
  نمایانترین مصالح ساختمانی یعنی شیشه، فصل پنجم را به خود اختصاص میدهد. نقش و تأثیر شیشه و انواع ساختارهای شیشه ای در بناها و نحوه اتصالات و جزییات نصب، بخش مفصلی را با محوریت شیشه تشکیل می دهند. جزییات کلاسیک چوب، موجب شد تا این مصالح پرمصرف که سابقهای دیرین در ساختمان سازی دارد، فصل ششم را به خود اختصاص دهد. گرچه در فصلهای اولیه کتاب بر جزییات سازه ای که حاصل همکاری مشترک معمار و مهندس سازه است تاکید بسیار شده است، اما این بحث به طور تخصصی و فارغ از نوع مصالح در انتهای فصول و در موردکاویها مورد بررسی دقیق قرار میگیرد تا بتوان این ضرورت را از منظری جامعتر مورد مداقه قرار داد. شاید در نگاه نخست این امر که بتوان از تأسیسات نیز بهره معمارانه برد چندان عملی به‎نظر نرسد، اما جزییات تأسیساتی که میتواند زمینهساز تحول و ارتقاء معماری و بهبود کیفی آن شود، در لابهلای فصلها مورد بررسی قرار گرفته است.
  به فراخور موضوع، در انتهای هر فصل کتاب جزئیات، ارتقا دهنده معماری تعدادی نمونه موردی از آثار برجسته معماری ارائه شده است که میتواند بهمثابه شاهد و مصداق تأثیر آنچه در قالب نظریات در فصل مورد نظر بیان شده مورد توجه قرار گیرد. در این کتاب سعی شده است با استفاده از جزییات ارائهشده در ساختمانهای برگزیده و نیز تصاویر رنگی گویا، نحوه اثرگذاری جزییات بر ارتقاء معماری به خوبی نمایانده شود.
  بخش‎های مختلف کتاب جزئیات، ارتقا دهنده معماری عبارتند از:
  پیش گفتار
  فصل نخست: عوامل مؤثر بر طراحی جزییات
  فصل دوم: عناصر فلزی
  فصل سوم: عناصر و سطوح کششی
  فصل چهارم: سطوح و عناصر بتنی
  فصل پنجم: شیشه و جدارههای شیشهای
  فصل ششم: جزییات چوب و فراورده های سلولزی
  پی نوشت و منابع
  واژه نامه انگلیسی به فارسی
  اسامی ساختمان ها، مکان ها، مجامع، نشان های تجاری و اشخاص
  نمایه (فهرست موضوعی)
  انتشار این کتاب در راستای تحقق اهداف دانشگاه تهران به‎عنوان قطب علمی فناوری معماری کشور و در جهت تدوین کتب مورد نیاز جامعه در زمینه‏های معماری، مهندسی عمران و تکنولوژی معماری صورت می‏گیرد. آین کتاب می‏تواند موجب آشنایی بیشتر و دقیق‏تر دانشجویان، معماران، مهندسان و دانش‏آموختگان رشته‏های معماری و مهندسی عمران با آخرین یافته‎ها در زمینه جزئیات معماری در جهان شود.

  مشخصات فنی محصول : کتاب معماری - کتاب جزئیات ارتقادهنده معماری
  بررسی تخصصی محصول : کتاب معماری - کتاب جزئیات ارتقادهنده معماری
  نظرات کاربران در مورد محصول : کتاب معماری - کتاب جزئیات ارتقادهنده معماری

  نام کاربر:  
  امتیاز:
  توضیحات:  

  عبارت تصویر روبرو را وارد نمایید

   
  درج نظر  


  پیشنهاد ویژه